Megvalósult képzéseink
2011. szeptemberétől kezdve tartottunk közösségi képzéseket.
- Kisközösség és ... - fókuszban a meghívás és a befogadás. Debrecen, 2011. szeptember
- Közösségépítés, mint misszió a magyarság megtartása felé. Muzslya, 2012. március
- Lépj ki a csónakból! Közösségi moderátor képzés. Sajópálfala, 2012. június
- Bogozói kiscsoportvezetői képzés. Muzslya, 2014. március
- Haladó csoportvezetők képzése. Csíksomlyó, 2018. január
1. Kisközösség és ... - fókuszban a meghívás és a befogadás
Debrecen, Megtestesülés Plébánia, 2011. szeptember 16-17
Mottó: „Mivel a tömegből nem tudták eléje vinni...” (Mk2,3)
Cél: a kisközösségek személyesebb, nyitottabb, befogadóbb, önjáróbb működésében való fejlődése.
Összefoglalás
Közösségi Műhelyünk meghívást kapott a debreceni Megtestesülés Plébániáról, Felföldi László atyától a helyi közösségek működésének segítésére, koordinátorok számára. A felkérésnek 2011. szeptember 16-17-én tettünk eleget. "Kisközösség és ... - fókuszban a meghívás és a befogadás -" programunkkal 5 fővel érkeztünk péntek este a plébániára, ahol egy kb. 15 főből álló, lelkes, vegyes korosztályú csapat fogadott. A célunk az volt, hogy az egyébként pezsgő közösségi életet egy kicsit a mélyebb, személyesebb együttlétek és beszélgetések felé vigyük. Úgy gondoljuk, hogy a kisközösségi együttlét az egyik lehetséges útja a mély, őszinte személyes kapcsolatok kialakításának, a közös lelki fejlődésnek, és az ilyen tapasztalatainkat próbáltuk átadni.
Programunk péntek estétől szombat estig tartott. Mottójául ezt választottuk:
„Mivel a tömegből nem tudták eléje vinni...” (Mk2,3), arra utalva, hogy a közösséget keresők befogadását sokszor éppen az arctalanság, az egyediség hiánya nehezíti.
A rendelkezésünkre álló mintegy 12 órányi időt hét blokkra osztottuk az alábbi témákkal:
- Megérkezés és beszállás: Bemutatkozás, ismerkedés, a téma felvezetése
- Kisközösség és spiritualitás: A közösség Istennel való viszonya és ennek ápolása
- Kisközösség, és amiért csináljuk: Miért jó, miért érdemes, minek ez az egész
- Kisközösség és nyitott kérdések
- Kisközösség és az összejövetel felépítése:
- Köszöntés és ráhangolódás
- Szentírás és beszélgetés
- Lezárás (ima, visszajelzés, ...)
- Kisközösség élőben:
- Csoportokra oszolva kisközösségi "mintaösszejövetel"
- Zárás és visszajelzés
A nap végén befejezésül mindannyian együtt vettünk részt a szentmisén a plébánia híveivel.
Számunkra nagy élmény volt a helyi közösségek képviselőinek megismerése, a résztvevők nyitottsága, aktív közösségi élete. Örültünk az utólagos visszajelzéseiknek, például a 2-3 fős kiscsoportokban megtapasztalt mély beszélgetések élményéről. Sokan ezen a napon élték át az első kisközösségi élményt. Úgy érezzük, hogy jól együtt tudtunk dolgozni a helyiekkel, és mi is sokat kaptunk tőlük.
2. Közösségépítés, mint misszió a közösségi Egyház és a magyarság megtartása felé
Közösségvezetői műhely
Muzslya (Délvidék), 2012. március 23-25.
Mottó: ,,Uram, látni szeretnénk Jézust!” ...Ők elmentek, és szóltak Jézusnak.
Cél: Közösségépítés, mint misszió a magyarság megtartására.
Összefoglalás
A délvidéki Háló meghívására, egy közösségépítő projekt keretében kétnapos (péntek estétől vasárnap délutánig) interaktív foglakozást vezettünk délvidéki moderátorok, közösségvezetők és kisközösség-tagok részére. A kisközösségek léte, működése út a közösségi Egyház építése felé, és fontos szerepe van a magyarság megtartásában is. A közös munkát a forgószínpad szerű csoportos foglakozások váltogatták. Közösen megfogalmaztuk a kisközösségek céljait, szerepét az életünkben, hatását a környezetünkre. Röviden a működésükről és az eszközeiről is szó volt.
3. Lépj ki a csónakból! Közösségi moderátor képzés
Sajópálfala, 2012. június 8-9.
Mottó: „… erre kiszállt a hajóból, elindult a vízen, és Jézus felé ment.” (Mt 14,29)
Cél: a kisközösségek működésének, eszköztárának közös átgondolása, átbeszélése, a személyességre fókuszálás.
Összefoglalás
A kicsivel több, mint 24 órás együttlét mottójául választott részlet számunkra azt jeleníti meg, hogy a kisközösség mindig bátorságot, aktivitást és kockázatot jelent. Erről akartunk együtt gondolkodni néhány további gondolat középpontba állításával. Péntek este beszélgettünk a személyes és spirituális mélybe nézésről, szombat délelőtt egy közösségi találkozó felépítéséről és a moderátor szerepéről, délután pedig a meghívásról. Emellett volt közös ima, tapasztalatcsere, megosztás, egy igazi kisközösségi alkalom és zárásként közös liturgia.ű
4. Bogozói kiscsoportvezetői képzés
Muzslya, 2014. március 1.
Mottó: “...aki nem úgy fogadja az Isten országát, mint egy gyermek, nem jut be oda.” (Mk 10, 13-16).
Cél: alapvető ismeretek és gyakorlati tudnivalók, tapasztalatok átadása, tekintettel a Háló-találkozókon történő csoportvezetésre is.
Célcsoport: délvidéki bogozók (a Háló önkéntesei), köztük csak néhányan rendelkeztek kiscsoportvezetői tapasztalattal.
Összefoglalás
A közös bevezető rész a megérkezést, a belelendülést, a nap kereteinek a megismerését szolgálta több játékos feladattal. Az első műhely a kiscsoportos munka alapjainak az áttekintését célozta meg. Összegyűjtöttük a hálós kiscsoportok ismertetőjegyeit, feladatát, a kiscsoport-tagok és a vezető szerepét, feladatát. A másik játékban a csoportvezető és a csoporttagok szerepét próbáltuk megközelíteni egy új megvilágításban – a csoportvezető nem azért van, hogy mindent ő oldjon meg, a tagoknak is megvan a maguk feladata, felelőssége.
A második műhelyben a kiscsoport elemei, lehetőségei, eszközei megismerését jártuk körül. A csoportvezető ezekből az elemekből tervez a készüléskor és a csoportban aztán használja azokat az eszközöket, amelyek ismerete segíti a munkáját.
A délutáni műhely a résztvevők ebben már kipróbálhatták magukat egy-egy mini-vezetés során valamilyen gyakran előforduló megoldandó helyzetben. A feladat az volt, hogy a problémát észrevegye, és valahogy megoldja. A mini-csoportot megbeszélés követte, mit lehet ilyen helyzetekben tenni, kinek van javaslata megoldásokra.
A záró közös foglalkozáson a nap összegzéseként megfogalmazta ki-ki magának, hogy mit visz haza ebből a napból és egyet ebből hangosan megosztott a csoporttal.
5. Haladó csoportvezetők képzése
Csíksomlyó, Jakab Antal Tanulmányi Ház, 2018. január 26-28.
Előzmények
A Közösségi Műhely a Háló erdélyi irodájától kapott megkeresést egy továbbképzés megtartására egyházi csoportok aktív vezetőinek.
A résztvevők ennek megfelelően csoportvezetők voltak, Gyergyóból, Csíkból és Sepsiszentgyörgyből. Egy részük ismerte egymást a helyi egyházból vagy a Hálóból, de voltak a képzés kedvéért érkező külsősök is. A résztvevők igen változatos összetételben kisközösséget, baba-mama kört, Kolping-csoportot vagy imakört vezetnek.
Összefoglalás
A péntek este egymás megismerésére szolgált: milyen kapcsolatban vagyunk egymással, honnan jöttünk, milyen várakozásaink vannak? Sok mozgás, vidámság közben szedtük össze a csoportról alkotott képünket, várakozásainkat, úton levésünket, és csoportnormáinkat.
A szombat-vasárnap blokkjaiban ezekről beszélgettünk:
A csoport. Mi a csoport, számomra miért szükséges, miért járok oda? Milyen egy ideális közösségi tér, milyenek a jó kérdések a beszélgetéshez? Simon Simek Aranyköre, a Tuckman-féle csoportfejlődés-elmélet.
A közösségvezető. Hogyan alakul ki, milyen feladatai vannak. World Café (tematikus asztalok) módszerével összeszedtük tapasztalatainkat a beszélgetés-vezetés, imavezetés, játékvezetés feladatokról. A konfliktusok Moore-féle csoportosítása, saját nehéz konfliktus-élményeink.
Kapcsolatok. Hogyan kapcsolódom én a csoportomhoz? Eszközök arra, hogy kapcsolatban maradjunk egymással. Milyen a csoportunk kapcsolata a környezetével (akik nincsenek benne, de hozzánk tartoznak), és milyen az Egyházzal?
A visszatekintésben, értékelésben összegyűjtöttük a minket megmozgató, megható, bátortalanító vagy lelkesítő helyzeteket. Munkás, figyelmet megtartó hétvégi programon voltunk.