A 2023. július 15-i hálós gyalogos, bringás, traktoros zarándoklatra mintegy 90 résztvevő jelentkezett, Délvidék 12 helységéből és az Anyaországból. A nagy érdeklődés még a törökbecsei szervező csapatot is meglepte, akiket Micsik Béla bogozónk vezetett. A zarándokhely vonzóereje, a zarándoklás lelki élménye és a történész érdekesnek ígérkező előadása vonzott a közösségbe vágyó zarándokokat.
A törökbecsei Szent Klára plébánián gyülekeztünk, majd mindannyian a kijelölt parkolóig utaztunk, onnan pedig a gyalogosok a célig imádkozva, elmélkedve tették meg a mintegy öt kilométeres utat a rekkenő hőségben, felajánlva fáradalmaikat, a szülőföldön való megmaradásunkért és közösségeink gyarapodásáért. Akik nem tudtak gyalogolni, traktoros pótkocsikra szálltak. A bringások Beodráról egyenesen a Pusztatemplomhoz érkeztek. A romtemplom hűs falainak árnyékában, rövid pihenés után hálaadó szentmisét celebrált Dr. Sc. Horváth László bácsföldvári plébános, Ft. Vreckó Ferenc zentai plébános és Ft. Halmai János törökbecsei atya részvételével. Érdekfeszítő szentbeszédében László atya éberségre, Krisztus követésére és imára buzdított, amely egyetlen megoldás lehet a mai modern világ kihívásaival szemben. A lelki töltekezés után jólesett a természetben elfogyasztott testi felfrissülés és agapé.
A délutáni programban Dr. Csömöre Zoltán történelemtanár és régész érdekes előadását hallhattuk az Aracsi Pusztatemplom építésének történelméről valamint a tatárok és törökök rombolásáról a térségben. A beszámolójában kitért még a Pusztatemplom természeti övezetének vízrajzi változásaira az elmúlt évezred folyamán, amelyek befolyásolták a táj elnéptelenedését. Az érdeklődők az előadást követően kérdéseikkel ostromolták a régészt. A gyerekek ez idő alatt íjászkodtak, néhányan pihentek, majd rácsodálkoztak a teremtett világ szépségeire. Élvezték a madarak énekét, vizsgálták egy megjelenő méhraj letelepedését a romtemplom falain és elképzelték, hogy milyen lehetett a múlt idők lakónak élete ezen a szent helyen.
Ezután kötetlenül beszélgettünk és tervezgettünk. Latolgattuk a Kárpát-medencei nyári családos Háló táborba való utazásunkat, amelyet Magyarországon Ágota Falván szervez a Háló mozgalom augusztus közepén. Hazafelé mindannyian traktoros pótkocsira ültünk. Szemünkkel sokáig fürkésztük a Pusztatemplom termőföldek fölé tornyosuló romos falait, amelyek jövőre is visszavárnak.
A rendezvény megvalósítását a Nemzeti Együttműködési Alap támogatta.
Halmai Ágnes
Írás és képek a Nagybecskereki Egyházmegye honlapján >>