A karácsonyt megelőző időszakban a Partiumi Háló Egyesület Út a múltból a jövőbe címmel adventi időutazást, illetve élménykiállítást szervezett Nagyváradon, az egyesület Kanonok sori székhelyén.
Bővebben az Erdély Online hírportálon >>
Az adventi időutazás célja a Karácsony ünnepének felvezetése, az ünnepre való lelki ráhangolódás volt. Az ünnep előtti várakozás itatta át utunkat, melyet egyrészt az ismert történetek folytatásának mikéntje, másrészt pedig a mai- és a bibliai ember ?várakozásának? hasonlóságainak és különbségeinek felfedezése tette különlegessé.
11 helyszínen, állomáson keresztül próbáltuk bevonni a résztvevőket. Minden állomásnak volt saját mondanivalója. Nem csak a történet, hanem a látvány, a hangok és ezek hangulata is mind - mind üzentek valamit, minden használt eszköz szimbolikus jelentéssel bírt.
Az első állomás az útra való felkészülés ráhangolódás szerepét töltötte be, majd időutazásunk Mária gyermekkorával kezdődött.
Anna és Joakim otthonát jelenítettük meg, ahol a falra felfestett kandalló nemcsak az otthon melegét szimbolizálta, hanem azt a melegséget, ahogyan a szülők körülölelték, nevelték, tanították és óvták Máriát. A történetben a család és Isten kapcsolatára és szeretetének légkörére, fontosságára irányult a figyelem, ami megmutatta nekünk, hogy mekkora érték a család, és az a háttér, amiből indulunk, és amiből táplálkozunk.
Az angyali üdvözlet helyszínén meghallgattuk az angyal szavait, megértettük Mária példájából, hogy mekkora erőt kaphatunk az Istentől, hogy mekkora bizalommal fordulhatunk hozzá. A hófehér környezet, melyet az angyal fénye világított be, Mária tisztaságát sugallta. Arra késztetett, hogy képzeljük bele magunkat az ő imájának és alázatának erejébe. Mária igenje bennünket is arra buzdított, hogy mi is tudjunk igent mondani Istenre.
Továbbhaladva időutazásunkban, meglátogattuk Máriát immár József feleségeként a názáreti otthonukban. Itt már a gyertya jelképezte, az otthon fényét, melegét, Mária és József hétköznapja volt megjelenítve, aminek része a kenyérsütés, (kovásztalan és kovászos kenyér, a régi és az új közötti különbség, az ünnep,) a szalmaágy, József az ács-kellékei és az ima. Az ima amit letudunk tenni Isten lába elé, az ima ami segít megoldani a problémákat, még azokat is amik meghaladnak bennünket.
A názáreti otthonból Erzsébetet - Keresztelő János édesanyját látogatták meg a résztvevők. Elkísérték Máriát Erzsébethez és tanúi lehettek a két anya találkozásának, amit még a születendő Jézus és János is érzékelt, akkor amikor felcsendült Erzsébet magasztaló éneke. A küldetések elfogadása és vállalása mindenkire vonatkozik. Ki-ki meg kell találja saját kisebb-nagyobb feladatát.
A következő helyszín a több napig tartó út, amit gyalogosan tettek meg annak idején. Az út, amelyet mi is nap mint-nap meg kell tegyünk, a nehézségekkel, a kellemetlenségekkel, a viszontagságokkal, de ahogyan József és Mária mi is megküzdünk.
A betlehemi fogadós, akihez megérkeztek, természetesen visszautasította a résztvevőket is, amikor látta, hogy nem tudnak fizetni, akárcsak annak idején a fáradt Máriát és Józsefet. Az ítélkezés és előítéletek minket is a fogadós szerepébe taszítanak. A fogadóban kapott üzenet, hogy törekedjünk a jóra, ne hagyjuk, hogy kényelmünk, egónk elvakítson bennünket, mint ahogy ezt a fogadósnál tapasztaltuk.
A résztvevők a fogadót elhagyva, a csillagos ég alatt nyájukat vigyázó pásztorokhoz érkeztek. Itt csak a csillagok adták a fényt, a sötét éjben a résztvevők lepihentek a pásztorokkal és velük együtt élték át az angyal által hozott örömhír érkezését, amit Csordapásztorok című ének segítségével jelenítettünk meg. A megfelelő pillanatban pedig a csillagos égen feltűnt a mi angyalunk is. A pásztorok tisztalelkűsége és cselekedni vágyása arra ösztönzött mindenkit, hogy mindenki találjon valami értékeset, amit elvihetett, odaadhatott a kisdednek. Azzal a gondolattal mentek innen tovább a résztvevők, hogy, úgy mint, ahogyan a tisztaszívű pásztorok az ajándékozás érdekében lemondottak valamiről, úgy mi is képesek legyünk lemondani a jó érdekében.
Az időutazáson tovább haladva a három napkeleti bölcs királlyal találkoztunk, és megkereshettük magunkban azt a fényes csillagot, amit követhettünk. Elkészítettük a nagy fényes csillagot, ami rejtett helyen volt feltéve, ahol csak azok találták, láthatták meg, akik arra érdemesek, akik keresik, kutatják és felismerik. A bölcs királyokkal mi is elindultunk a fényes csillag vezetésével megkeresni az igazi ?kincset?.
A résztvevők a csillagot követve eljutottak a Heródes palotájába. A csillag szándékosan volt a palotán kívül elhelyezve, ugyanis Heródest hiúsága és gonoszsága, nem engedte hogy megláthassa azt. Az érkező vándor királyok megismerkedtek a megszemélyesített Heródessel. Heródes rossz tulajdonságait palotájában hagyva továbbindultak vándoraink.
A betlehemi jászolhoz vezető út már egészen rövid volt. És végre mindenki megérkezett. Annak idején a próféciák beteljesedését váró királyok és pásztorok, a világ legnagyobb királyához méltó palota helyett barlangistállót találtak. Mária és József óvták és védték a kisdedet, a földre szállt Isten Fiát, és megmutatták, hogy mi is az igazi érték: a szeretet. A szeretet, ami még egy istállót is otthonná varázsolhatott. A jászol elé, mind a pásztorok, mind a királyok, és minden résztvevő, mindenki letehette méltó alázattal, a féltve őrzött ajándékát. Hasonlóképpen a történetbeli látogatókhoz mi is eldönthettük, hogy milyen szimbolikus jászlat szeretnénk készíteni a születendő kis Jézusnak, a közelgő karácsonyig.
Az út során valóban megtapasztalták a résztvevők az időben való utazást. 40 csoport járta végig az adventi utat velünk. Értékes gondolatok születtek és felemelő élményekkel, tapasztalatokkal gyarapodtak úgy a látogatók, mint a csoportvezetők.
A kellékekkel, mindazzal, amit láttak, hallottak és tapintottak a résztvevők, azt a hangulatot idézték a helyszínre, amely segített megérteni az akkori emberek életének részleteit. Miután el tudták képzelni az akkori szereplőket emberként, már könnyebben tudtak párhuzamot vonni, hasonlóságot találni az akkori ember és a mostani ember élete között. Azok a gondolatok és döntések könnyebben elképzelhetőek lettek a mi időnkben is. Az adott minden résztvevőnek személyre szóló üzenetet, hogy személyesen megérintődtek. Mindenki maga szemüvegén keresztül húzta át a XXI. századba a történeteket, embereket, viselkedésmintákat. Az időutazás után sok pozitív visszajelzést kaptunk a résztvevőktől. Valódi mély élményeket szereztek az utazás során.
A szervezésbe és előkészületekbe fektetett energia meghozta gyümölcsét, a nagy érdeklődés miatt szeretnénk folytatni a következő években is.