Találkozás, kapcsolat, közösség



2013. május 31.

"Bármit kértek imádságban, higgyétek, hogy megkapjátok, és úgy is lesz." Mk 11,24b

Egy falu népe, kiment a sivatagba esőért imádkozni. Velük ment a falu bolondja is, aki a vallásos szertartás alatt végig nevetett. A szertartás után megrovásban részesült és megkérdezték, miért nevetett? Azon nevettem, válaszolta, hogy úgy sem lesz eső. De honnan tudod. Onnan, hogy senki sem hozott magával esőernyőt. Legyünk óvatosak, hogy egyéni vagy közösségi vallásos szertartásaink, ne váljanak paródiává.


2013. május 30.

"Jézus, Dávid fia, könyörülj rajtam!" Mk 10,48

A kiszolgáltatottságot és nyomorúságot átélő embernek a legmélyebb kiáltása isten felé? A vak koldus figyelmével teljes mértékben Jézus felé fordul. Tisztában van azzal, hogy ember már nem segíthet rajta. Ez a tudat nem a kétségbeesésbe sodorja, hanem még inkább fokozza hitét az Istenben. Hatalmas erővel tör fel lelkéből a hitnek és a bizalomnak a kiáltása. Sohase gondolta Bartimeus, akit az emberek leírtak, hogy ezzel az Istent oda vonzó kiáltásával, az Isten fele forduló ember örök példájává válik.


2013. május 29.

"Nézd, mi mindenünket elhagytuk és követünk Téged" Mk 10,43b

A külső tekintély általában a hatalomhoz kötődik. Különösképpen a diktatúrák és a kompetencia hiányában szenvedő szervezetek építettek, építenek a külső tekintélyre. A mai társadalom azonban elengedhetetlennek tartja a belső tekintélyre és a kompetenciára való építkezést. Csak az lehet hiteles vezető, aki értékorientált, van tudása, tapasztalata, és a szervezet építésében élen jár. Az Isten népét szolgáló vezetőnek pedig legfontosabb kérdése: hogyan segítheti közelebb a lelkeket a hiteles vallásos tapasztalat felé.


2013. május 28.

"Nézd, mi mindenünket elhagytuk és követünk Téged" Mk 10,28

A boldogság mítoszából fakadó kijelentés. Mi emberek úgy gondoljuk, azért, mert megtartjuk Isten törvényeit a boldogság ajándékába kell, hogy részesítsen bennünket az Isten. Amikor figyelmünkkel az Isten ajándékainál vagyunk (egészség, anyagi javak, harmónia, béke stb.), akkor az önzetlen istenszeretetet fölcseréltem a másodlagos célokkal. A boldogság nem cél, csak következmény. A tiszta kapcsolatnak, a becsületesen elvégzett munkának, a szépen megélt életnek a következménye.


2013. május 27.

"Mester, mit kell tennem, hogy elnyerjem az örök életet?" Mk 10,17

A keresztény egyházak az isteni kinyilatkoztatás őrzői és közvetítői. Az egyházhoz való tartozás és az egyház törvényei, útmutatói, rengeteg bölcsességet és nagyon sok segítséget nyújtanak az üdvösség fele vezető úton. Stabil és konkrét válaszai vannak arra, hogy melyik az út, amely az üdvösségre vezet. Ellenben az egyház válassza, nem kímél meg attól, hogy megadjam a személyes válaszomat is. Attól sem kímél meg, hogy a lelkemben ráérezzek Jézus Krisztus személyes válaszára.


2013. május 24.

"Az ember ezért elhagyja atyját és anyját, feleségéhez csatlakozik, s a kettő egy test lesz." Mk 10,7

Amikor Jézus az embert az atyja és az anyja elhagyására buzdítja, akkor ebben az elhagyásban nemcsak az esetleges térbeli elköltözés, hanem elsősorban a szülőkről való leválás van benne. Amíg valamelyik félt, a szimbiotikus kapcsolatnak az el nem vágott köldökzsinóra köt, valamelyik vagy mindkét szülőhöz, addig nem lehet a párkapcsolatban egy testé lenni. Érett, kiteljesedett kapcsolatot, csak az önálló, kényszerektől és zsarolástól mentes felnőtt ember tud létrehozni.


2013. május 23.

"De ha a só elveszíti ízét, ugyan mivel ízesítitek meg?" Lk 9,49

Jézusnak a fenti szavairól, az egyéni stílus jut eszembe. Szerintem életünk egy nagyon fontos kihívása, hogy ki alakítsuk és őrizni tudjuk egyéni stílusunkat. A vallásos életben egyéni stílus nélkül nehezen tudunk fejlődni. Ami megtart bennünket a nehéz óráinkban is az istenközelség térségében, az a személyes tapasztalat. Keressük saját hangunkat, dallamunkat, ritmusunkat az Istennel való kapcsolatunkban. Máskülönben örömtelen keret emberré válhatunk.


2013. május 22.

"Mester, láttunk valakit, aki a Te nevedben ördögöt űzött, de nem követ minket." Mk 9,38

Isten minden embernek a teremtője. Minden ember, az Ő képmását hordozza. Ezért nagyon sokan vannak, akik a keresztény egyházakon kívül, más formában és más kulturális közegben, sok szép dolgot tesznek az Istenért. Fontos tudnunk, hogy mindenki Istené, nemcsak mi, akik a kinyilatkoztatást az egyház közvetítésével megismertük. Ez a tudás alázatossá tesz, és megóv bennünket a hamis kiválasztottság tudatától.


2013. május 21.

"Aki első akar lenni, az legyen a legutolsó és mindenki szolgálja" Mk 9,35b

Szerintem túl keveset beszélünk a ?megelégedettség? érzéséről. Aki megelégedett életével, sorsával, annak nincs szüksége arra, hogy folyamatosan előre tolja önmagát. A figyelem középpontjába való kerülés, rendkívül fárasztó, sok energiát felemésztő kínlódás. Amikor az ember, lassan felismeri saját értékeit, és azokat az ajándékokat, amelyekkel Isten körülveszi őt, a megelégedettség érzése kezd megerősödni benne. A megelégedettség érzésével pedig, arányosan kezd elpárologni a figyelem középpontjába való kerülés igénye.


2013. május 17.

"Uram, te mindent tudsz, azt is tudod, hogy szeretlek téged" Jn 21,17b

Péter apostol vallomása ez. Ezeket a szavakat akkor mondja, miután először találkozik Jézussal a tagadás után. Az igazi szeretet mindent el tud rendezni, mindent meg tud bocsájtani, a lelket fel tudja szabadítani, az új életet újra és újra el tudja indítani. Ha szívemben megtalálom az Isten szeretet magját, bizakodó emberré válhatok. Ebben az esetben, olyan kincset hordozok, mely újból és újból képessé tesz arra, hogy megtaláljam az élet erejét, és ráhangolódjak annak ritmusára.


2013. május 16.

"Legyenek mindnyájan egy" Jn 17,21

Láttam már fanatikus hitszónokot, aki felsőbbrendűségi érzéssel támadta, a más egyházakhoz tartozókat. Láttam már meghasonlott hitszónokot is, aki olyan toleranciát hirdetett, ahol már feloldódott a vallásos identitás értéke. Én az egységre törekvés kérdéseiben, rendkívül fontosnak tartom a személyi érettséget is. Olyan vallásos emberek társaságában érzem biztonságban a lelkemet, akik nem ideológusok, fanatikusok, kényszeresek, hanem az evangéliumi Krisztus irgalma, tapintata, szeretete és tisztelete, fontos érték számukra.


2013. május 15.

?Szent Atyám, tartsd meg őket nevedben? Jn 17,11b

Isten kegyelme és fenntartó ereje által létezünk. Az is, aki nem tud az Istenről, az Isten által teremtett világban él, és közvetve, a létben kapcsolódik hozzá. Aki azonban ráébredt Isten valóságára és átjárhatóvá válik az Ő számára, az megtapasztalja, hogy életének tartása van. Az a tudat, hogy az életben nemcsak a saját erőnkre kell hagyatkoznunk, hanem Isten erejére is támaszkodhatunk, megnyugvást kölcsönöz számunkra. Minél tudatosabban ejtjük ki az Isten nevét, annál inkább nő bennünk a vallásos tiszteletnek az érzése. Ez az érzés, biztonságot, erőt kölcsönöz számunkra.


2013. május 14.

"A művet, amelynek elvégzését rám bíztad, befejeztem." Jn 17,4

Jézus nem szökött meg semmi elől, hanem mindent vállalt, ami megváltói művéhez hozzátartozott. Ezzel is példává vált számunkra, hogy vállaljuk mindazt, ami emberi sorsunkhoz hozzátartozik. Életének legsötétebb pillanatai, a feltámadás fényében, a legnagyobb fénnyel világítanak. Megtanított bennünket arra is, hogy sötétben, tündöklőbb a fény, és a feltámadás fénye, képes bevilágítani minden sötét pillanatot.


2013. május 13.

"Hisszük, hogy Istentől jöttél." Jn 16,32

Freud szerint, az ember infantilizmusában alkotta meg az Istent. Nem tudta felnőtt módon értelmezni a világ jelenségeit, a neurózisát nem tudta feloldani. Mindez szorongással járt. A szorongása úgy vált elviselhetővé, hogy megalkotta az Istent. Mi, hívő emberek hisszük, hogy a szellem dimenziójával való szembesülés nélkül vagyunk infantilisak. Azt is valljuk, hogy a vallásos hit nélkül, olyan mélyen sérülne emberi méltóságunk, hogy életünk legfontosabb szintjén, sohasem tudnánk érett felnőtté válni.


2013. május 10.

"Ti szomorkodtok, de szomorúságotok örömre fordul" Jn 16,20b

A legmélyebb szomorúságok az életünkben többnyire összekapcsolódnak a legjelentősebb személyes krízisekkel. A személyes krízisben segíthet a vesztesség feldolgozása, az önbecsülés megerősödése, a probléma megoldása, emberek támogatása, és nem utolsó sorban a vallásos hit, mely képes a bizalom érzését fenntartani bennünk, és a mélyebb értelem dimenzióit megmutatni. Minden embernek vannak ilyen pillanatai az életben. Ha valaki el akarná venni ezeket a pillanatokat tőlünk, minden bizonnyal hevesen tiltakoznánk. Tiltakozásunk teljesen érthető lenne, hiszen életünk nehéz pillanatai, ?kinccsé? alakultak át az életünkben. Általuk sok mindenre megtanított az Isten.


2013. május 9.

"Azon a napon nem lesz már kérdeznivalótok tőlem." Jn 16,23b

Egy barátom mesélte el, hogy egy alkalommal egy nyolc napos szent ignáci lelkigyakorlatra ment. Egy oldal kérdéssel érkezett, amit a moderátor atyának akart feltenni. Az atya azt ajánlotta, hogy imádkozzon nyugodtan, majd utolsó nap megbeszélik. Utolsó napra mind elfogytak a kérdések. Az Isten közelségében eltöltött idő, megadta a választ minden kérdésére.


2013. május 8.

"Még sok mondanivalóm volna?" Jn 16,12

Életünk egész realitásán keresztül, Isten szólít meg bennünket. Minél inkább figyelmen kívül hagyjuk a realitást, annál inkább távolodunk az Istentől is. A mi Istenünk a ?valóság Istene?, ezért mondanivalóját csak a valóság elismerésén és elfogadásán keresztül lehet értelmezni. Isten valószínű, hogy nem írja át a valóság arculatát, ellenben erőt ad, hogy átmenjek mindenen, ami ?hozzátartozik? életemhez, sorsomhoz, és általuk mindig megtanít valamire.


2013. május 7.

"jobb nektek, ha én elmegyek" Jn 16,7a

A hívő ember vallásos életének egyik legnagyobb kihívásának tartom, az Isten jelenlétében való élést. Teológiai igazság, Isten állandó jelenléte. Ezért minél inkább a jelent észlelni és élni tudjuk, annál inkább Isten jelenlétét is tapasztaljuk. Ennek a tapasztalatnak a kifejlődését és erősödését segítik a különféle imagyakorlatok. Előfordulhat azonban az is, hogy minden vágyunk ellenére, Isten jelenlétét inkább távolságnak éljük meg. Ezek a pillanatok fontosak, mert abban segítenek bennünket, hogy leváljunk az élményközpontúságról, és érettebb módon fogadjuk el, Isten mindenek feletti hűséges jelenlétét.


2013. május 6.

"Ki fognak zárni benneteket a zsinagógából" Jn 16,2

Jézus egyáltalán nem politizált, mégis keményen megkavarta a politikai élet színpadát. Az Atya megbízásából mutatott rá, a politikai elit hiányosságaira és hamisságaira. Sőt, a vallásos elitet is leleplezte, és a vallás nevében a saját hatalmuk építését élesen bírálta. A kereszténység hitelességéhez hozzátartozik, hogy Jézushoz hasonlóan, minden időben képviselje az Atya örök igazságait a mindenkori vezetői elittel szemben, ha természetesen ez szükségeltetik.


2013. május 3.

"Ha másképp nem, legalább tetteimért higgyetek" Jn 14,11b

Jézusnak földi életében sok szomorúságot okozott az emberek hitetlensége. Tanítványai is nagyon lassú lépéseket tettek meg a megváltói hit befogadásában. Pedig Jézus, szemük láttára tette a csodákat: betegeket gyógyított, kenyeret szaporított, halottakat támasztott fel. Jézus arra kéri tanítványait, hogy emlékezzenek ezekre a tettekre. Isten nagy tetteire való emlékezés, gyógyítja és erősíti a gyenge hitet.  Szoktam-e felidézni, Jézusnak az életemben tett csodáit?


2013. május 2.

"Ha parancsaimat megtartjátok, megmaradtok szeretetemben" Jn 15,10

Nagy kockázat embernek nagy hatalmat adni a másik ember fölött. Ha éretlen, sőt rosszindulatú ember kezébe nagy  hatalom összpontosul, rendkívül sokat árthat. A történelem lapjai ezt szomorúan tanúsítják. A történem  azonban azt is tanúsítja, hogy azok az emberek, akik a hatalmukat felelősségteljes szolgálatként fogták fel, sok jót tettek az emberiséggel. Isten hatalma végtelen. Az Ő hatalma azonban mindig fenntartó és gyógyító, mert az irántunk való szeretete is végtelen.

2013. áprilisi morzsák


Kárpát-medencei programjaink

Kattints a térképre!


Régebbi Tarsolyok elolvashatók itt >>

 2019 óta megjelent Tarsolyok tartalomjegyzéke >>

Támogatóink

Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
Miniszterelnökség
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő



Magyar Katolikus Püspöki Konferencia


Nemzeti Kulturális Alap
NKA Zeneművészet Kollégiuma


Belváros-Lipótváros Önkormányzata


Hangfoglaló Könnyűzenei Támogató Program


Renovabis


Pártfogó Pengő


Társadalmi szerepvállalás keretében webtárhely és domain támogatónk a forpsi.hu és az arubacloud.hu

Háló Közösségi és
Kulturális Központ - S4

1052 Budapest, Semmelweis u. 4.
+36 20 351 5375, iroda&halo.hu

Nem minden program saját szervezés
A műsorváltoztatás jogát fenntartjuk

S4 facebook oldala

terkep kicsi

S4 programok

.

Feliratkozás programajánló hírlevelünkre

 

2024.10.31. 10:00-12:00 Szenior táncház

Táncot tanít: Boros András

 Részletek: +36 20 956 6734 borosmester @ gmail.com

 

2024.11.04. 18:00 Filmvetítés

Ember Judit: A misszió 1997-99, 105 perc, társrendező: Varga Andrea, operatőr: Mihail Grigoriu

 

2024.11.05. 17:30-19:30 Ösi örökségünk

Előadás-sorozat a magyarság múltjáról, különleges értékeiről
Sorozatszerkesztő: Szeibert András

Körárkok és kőkörök
Előadó: Csépe László

Az érdeklődők távolról is csatlakozhatnak, ITT!

 

2024.11.05. 18:00 Koncert


Facebook esemény >>

 

2024.11.06. 19:30-22:00 Szépszerével - moldvai táncház minden szerdán

Szépszerével.hu >>

Táncot tanít: Boros András

Részletek fb >>

 

2024.11.07. 18:00 Bibliaiskola Ádám Miklós atyával 6/1

Eőadó: Ádám Miklós római katolikus pap, teológiai tanár az Esztergomi Hittudományi Főiskolán, a papi továbbképzés referense. Ajánlott adomány: 2000 Ft. További részletek később.

 

2024.11.08. 18:30 Jazz a Hálóban

Fekete István 67 - Születésnap barátokkal

 facebook esemény >>

 

2024.11.14 15:00 Könyvbemutató

 

Kiállítások

Kiállításajánló: welovebudapest.com

A Kolta Galéria korábbi kiállításai >>

A kiállítás nyitva nov. 8-ig,
előzetes telefonos egyeztetéssel (+36203515375, +36305622800) hétköznap 14 és 18 óra között, és az esti programok alatt látogatható.

 

Háló Közösségi és Kulturális Központ - S4 | Cím: 1052 Budapest, Semmelweis u. 4. | Telefon: +36 20 351 5375 | E-mail: iroda&halo.hu | Beszámolók